Nem volt egyszerű hajdanában királynak vagy királyi csemetének lenni.
Nem úgy zajlott a dolog, mint a mesében, hogy a királyfi útra kelt, s amikor megtetszett neki egy közeli vagy távoli király leánya, egyszerűen csak megmentette a sárkány, vagy valamilyen fenevad, esetleg boszorkány karmai közül, vagy átvezette a sötét erdőn, s máris megvolt a szerelem, a királykisasszony keze és a fele királyság.
Egészen fura „házasságdiplomáciai” szabályok voltak érvényben.
Induljunk Mátyástól, a majdani igazságos nagy királyunktól.
Neki már 12 évesen volt eljegyzett menyasszonya: apja, a törökverő kormányzó, Hunyadi János megegyezett Cillei Ulrikkal, hogy Mátyás feleségül veszi majd leányát, Cillei Erzsébetet. Igenám, de a menyasszony 1455-ben hirtelen meghalt, így a frigy elmaradt. Innentől egészen fura frigyek kísérték Mátyás, majd fia életét.
Podjebrád Katalint Mátyás 1463-ban valóban feleségül vette, de sajnálatosan az asszony rövidesen meghalt, miután rövid életű fiúgyermeket hozott a világra…
jellegzetesen nagy orral – viszont
műveltsége révén kiemelkedett
kora ariztokratái közül
Tisztesség ne essék szólván – én a magam részéről inkább a Szépjuhásznénak szurkoltam volna egy királyfi összehozásáért, de a legenda szerint a budaszentlőrinci pálos kolostor mellett szövődött liezonnak a Szépjuhászné ura, maga a juhász véget vetett, mert valahogy nem volt ínyére, hogy míg ő a juhokat terelgeti, addig Mátyás – még ha király is – az asszonyának csapja a szelet.
Ezt követően jött Beatrix…
Az özvegy Mátyás 1476-ban ismét megnősült, I. Ferdinánd nápolyi király 19 éves leányát, Aragóniai Beatrixot (1457–1508) vette feleségül, aki többek szerint méltatlan volt erre – nem is szólva arról, hogy a feltételezések szerint ő gyilkolta meg az urát.
Az azonban tény, hogy a királyi párnak nem született gyermeke. Ezért aztán Mátyás úgymond törvényesítette fiát, grófi és hercegi rangra emelte, adománylevélben így említvén őt: “méltóságos János, liptai herceg és hunyadi gróf, a mi egyetlen szülöttünk”.
Amikor Mátyás meghalt, kiderült, hogy Corvin Jánost nem választották meg magyar királynak, így “visszakérték a babaruhát”, s ezért VI. Sándor pápa a házasságot 1493-ban érvénytelenítette. Bianka végül1494-ben érvényesen hozzáment I. Miksa német-római császárhoz, de 1510-ben gyermektelenül halt meg.
Corvin János Philostratus krónika egyik iniciáléja ábrázolásában,
középen, a fekete sereg zászlajának első ismert ábrázolásával
(a rajz 1487-1490 között készülhetett)
Nos, így járt Mátyás király és fia az asszonyokkal.
Higgyék el, a történetet megírni nem volt könnyű – megérteni sem egyszerű, de szavamra sok-sok mindent kihagytam, hogy legalább nagyvonalakban érthető legyen a királyunk és fia néhány párkapcsolata, amelyben látható: a párok olykor még a csókig sem jutnak el, nemhogy a nászágyig…
A címkép illusztráció korabeli krónikából.
Mászáros Sándor Sunyó
író, újságíró,
az Újszínház nyugalmazott
sajtófőnöke,
(Budapest)