A közelmúltban fedeztük fel a Vajdaságban – több területi irodával működő – Prosperitati Alapítványt, amelynek az ottani magyarság vidéki életének minden színterére kiterjedő munkássága katalizátor szereppel bír a régióban.
Vannak hasonló kezdeményezések Székelyföldön is, de mégis, mintha a Prosperitati „kínálata” – dacára annak, hogy Szerbia nem tagja az Európai Uniónak és alig egy évtizede mondható csak ismét biztonságosnak az ottani élet – mégis több, jobb, mint a nálunk fellelhető programok, akár azt is mondhatnánk, hogy jól átgondolt, kerek és egész, s funkcionalitása és konkrét hasznossága azonnal megmutatkozik. Alkalmazható mintákkal szolgálhat abban a folyamatban is, amelyet az Élő Székelyföld Munkacsoport kezdeményez.
Vajdasági személyes tapasztalataim még a kilencvenes évek elejéről származnak, amikor a délszláv háború előtt párszor megfordultam néhány ottani településen. Addig csak vonatkozó olvasmányélményeim voltak, bevallom, meglepett, hogy az ottani vállalkozások, főleg a mezőgazdasággal foglalkozók jó felszerelésekkel dolgoztak és létezett egy működő piac, amely felvásárolta a terményeiket. Sokkal nagyobb területeket műveltek egy-egy gazdaságban, mint a Székelyföldön, és sokkal nagyobb haszonnal, nyilván, hiszen a bánsági, a bácskai föld talán Európa legtermékenyebb övezete. Jobban éltek, mint a Bánság romániai részén, de tájékozottságuk, rátermettségük révén messze kiemelkedtek abból a mezőgazdasági kultúrából is, amelyet akkortájt Szeged, Hódmezővásárhely és Békés környékén láthattam.
Pályázati tájékoztató (Archív felvétel az alapítvány honlapjáról)
A Prosperitati egyik programja kezdő vagy fiatal családokat támogat abban, hogy vidéken vásárolhassanak házat, birtokot, hogy vállalkozásokat indítsanak a mezőgazdaság és a terményfeldolgozás területén, illetve abban is segíti a közösségeket, hogy a maguk civil társadalmát kiépítsék. Nyolc területi irodával működik (Magyarkanizsa, Nagybecskerek, Óbecse, Szabadka, Temerin, Topolya, Zenta, Zombor), a kuratóriumban közismert értelmiségiek és szaktekintélyek vállalnak szerepet, a helyi irodákat pedig rátermett, fiatal szakemberek vezetik.
Néhány napja zárult egy projektjük. Ezt probáljuk most követni és összerakni a médiából szerzett információk alapján.
A későbbiekben igyekszünk közvetlen kapcsolatokat is kialakítani vélük, hiszen kíváncsiak vagyunk tapasztalataikra, forrásszerzési gyakorlatukra és munkájuk különböző szakterületeire.
Lehet, hogy csupán vízcsepp a tengerben mindaz, amit felmutathatnak, de biztos, hogy sok kicsi sokra megy. Egyáltalán nem mindegy, hogy előrelépünk-e, vagy lassan, de biztosan kihátrálunk a saját életterünkből.
Házvásárlási támogatás
Negyvenkét pályázónak ítélt oda támogatást falusi ház vásárlására az alapítvány. Rajtuk kívül – az önrész függvényében – még huszonhárom pályázó részesülhet támogatásban. Az átlagban 1,2 millió dináros (ami hozzávetőlegesen 45 ezer lej/ azaz 10 ezer euró) támogatási szerződéseket a helyszíni ellenőrzés után kötik majd meg.
– Földműveléssel foglalkozunk. Nagyon örülünk ennek a háznak, amit megpályáztunk, megnyertünk. Itt tudunk majd jószágot tartani, kertészkedni. A házban van két szoba, konyha, fürdőszoba. Teljesen úgy áll, hogy be lehet költözni. Csak festés vár rá. Azt pedig megoldjuk mi magunk – mondja Nyíregyházi István, aki szerint sokat jelent számukra, hogy a ház a családi házuk szomszédságában van, két bejáratú, és az is, hogy a megvásárlásához nem lesz szükség önrészre.
A címképen: Torontálvásárhely, 1904 – színezett, korabeli képeslap
Források: Magyar Szó, Pannon RTV
Simó Márton/ Élő Székelyföld Munkacsoport