Szíki Károly színművész, író, művelődésszervező gyakran cselekszik emlékezetes dolgokat Wass Albert emléke és életműve ápolása érdekében. Egy Egerben tartott ünnepségről, az ottani emlékhely további sorsáról és a 24. óráról esik szó az általa küldött tudósítás alapján készült írásban.
Három történelmi zászló borította be a Wass Albert-követ és mécsesek, gyertyák lobbantak az író emlékére, miközben sűrűn hullott a hó, s csaknem erdélyi tél köszöntött Egerre. Nemzeti imádságunkkal kezdődött az életétnek nagyobb részét száműzetésben leélő Wass Albertre való emlékezés.
Erdélyiesen sűrű hóhullásban
A rendezvényt Szíki Károly, a Wass Albert Kör vezetője nyitotta meg. Immár tíz éve gyűlnek össze ennél a kőnél emlékezni, és egy évre előre programot készíteni magunknak.
A Gárdonyi Géza Gimnázium igazgatójával tárgyaltam – folytatta Szíki Károly színművész -, és úgy tűnik, sikerült megállapodnunk abban, hogy találjunk számára egy új helyet, mielőtt feltörik ezt a teret és műkővel újraburkolják. Az igazgató úr elfogadta és támogatja azt az ötletet, hogy az 1956 egri sortűz helyszínéhez közel – a mostani Wass Albert-emlékhelytől mintegy 30 méterre – helyezhessük el ezt a szép követ.
a Funtinelli boszorkány a marosvásárhelyi Mentor kiadásában
máig piacon van – több tízezer példányban elfogyott, ami tartós
kultuszt jelez…
A felkészülés éve kell legyen ez az év egy másik területen is. Lélekben, önbizalomban, a tradicionális kultúra gyakorlásában és megőrzésében rendkívül lerongyolódott a nemzetünk. Ezen a politika nem tud segíteni, bőven van egyéb gondja. Napi félelem-adagjainkat megkapjuk, s eközben erőtartalékaink a végsőkig fogynak, egyre kopnak. A léleképítésben pedig sehonnan nem jön segítség, hiszen a politikai erők mindig a készenléti szolgálatot várják el tőlünk, állandó feszültség megélése a részünk.
nemcsak a lakások díszítésére, hanem az ovasás népszerűsítésére is kiválóan
alkalmasak Wass Albert művei
A feltöltődésre egyik biztos esélyünk az, ha a magyar lelkiismeret íróját olvassuk. Segítségül hívhatjuk Wass Albert könyveit! Naponta olvasson mindenki 4 percet a műveiből, ez havonta 120 perc, azaz 2 óra időtartam,mely egy éves viszonylatban 24 órát jelent. A 120 perc az író 120 éves születésnapját szimbolizálja, s így talán – ha a Jóisten megsegít – megerősödve érjük meg a jövő januárt. A 24-es szám pedig az jelzi, hogy éppen a 24. órában vagyunk, hogy a lelkek megmenthetők legyenek – tett hozzá felszószalása végén ezt a nagyszerű ötletet Szíki Károly.
is jót fog tenni az áthelyezés
A koszorúzást követően a szép számban mejelent emlékezők gyertyákat és mécseseket helyeztek el az emlékkőnél.
Néhány részlet Wass Albert életéről
Válaszúton született 1908. január 8-án az egyik legősibb erdélyi nemesi családban, amely a 11. századig képes visszavezetni származását. A kolozsvári református kollégiumban érettségizett, majd Debrecenben szerzett erdészeti diplomát. További erdészeti és gazdasági tanulmányokat folytatott Ausztriában, Németországban és Franciaországban, a párizsi Sorbonne-on is, ahol úgyszintén diplomázott.
Irodalmi próbálkozásaival már középiskolás korában jelentkezett, majd az 1930-as években publicistaként és prózaíróként, de költőként, meseírólént is egyre ismertebbé válik, műveit az Erdélyi Szépmíves Céh is megjelenteti, Baumbarten-díjat nyer (1935), tagja lesz az Erdélyi Helikon írói munkaközösségének. A kolozsvári Ellenzék szerkesztője, majd főszerkesztője, ahonnan a Gestapo zaklatásai miatt kényszerül távozni. A magyar hadsereg tartalékosaként hívják be szolgálatra, különböző feladatokat teljesít, majd Dálnoki Veres Lajos tábornok szárnysegédjeként fejezi be a háborút. A nyugati határt 1945 áprilisában lépi át, tudatosan választva a nyugati emigrációt. 1951-ben négy gyermekével az Amerikai Egyesült Államokba emigrál – az ötödik fia akkor még ideiglenesen az édesanyjuknál marad -, ahol később újranősül (1952) és nyugdíjazásáig a Floridai Egyetem nyelvi lektoraként tevékenykedik. 1998. február 17-én hunyt el a floridai Astorban.
kastély kertjében, az Erdélyi Helikon íróinak emlék-
asztala közelében nyugszanak
– Fotó: Simó Márton
Hallgassa meg Wass Albert 1967-ben San Franciscóban elhangzott előadását!
Jelen írásunk Szíki Károly tudósítása alapján készült.
A rendezvényről ugyancsak Szíki Károly küldött fotót.
A Wass Albertet ábrázoló felvételeket a világhálón találtuk.
Élő Székelyföld Munkacsoport