Székely jelképek pecséten és címeren

Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeumban mutatják be 2016. február 16-án, kedden, 17.00 órai kezdettel a Székely jelképek pecséten-címerben címmel nemrég megjelent tanulmánykötetet. A kiadványt ismerteti Mihály János történész, a kötet szerkesztője és Szekeres Attila István címerkutató történész.

A székelység évszázados jelképeit ismertető könyv szerzői a Székely Címer­, Pecsét­ és Zászlótörténeti Munkacsoport tagjai, a téma neves szakemberei, akik a tudományos igényeknek is megfelelő, ugyanakkor közérthetően megírt szaktanulmányaikkal jelentős mértékben hozzájárulnak a székelység által évszázadokon keresztül használt szimbólumok történetére vonatkozó ismereteink gyarapodásához. Bernád Rita Magdolna székely püspökök címereiről és pecsétjeiről, Bicsok Zoltan csík­, gyergyó­ és kászonszéki nemesek állatalakos magánpecsétjeiről, Mihály János Székelyudvarhely város, dr. Pál­-Antal Sándor pedig Udvarhelyszék címeres pecsétjéről közöl tanulmányt. A jelenkorral két közlés foglalkozik. Dr. Szekeres Attila István a 20. századi heraldikában használt székely jelképeket vette számba, Zepeczaner Jenő pedig Hargita megyei települések új címereit mutatja be.

A Székely szimbólumok nyomán (2009), a Jelképek a Székelyföldön (2011) és a Címer és pecsét a Székelyföldön (2012) című kötet megjelenését követően a Székely jelképek pecséten-címerben a negyedik önálló kiadvány, amely a több éve folyó hazai jelképtörténeti kutatások eredményeit tartalmazza. A könyv bő illusztrációs anyaggal egészül ki.

E most megjelent kötet létrehozása újabb pozitív példa a szellemi-kulturális értékeink és hagyományaink ápolása érdekében a székelyföldi megyék tudományos kutatóinak összefogására. A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadásában megjelent kötetet a fülszövegben Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke ajánlja az olvasónak, ugyanis e két intézmény támogatta anyagilag a kiadást.
 

Minden érdeklődőt sok szeretettel várunk a Székely Nemzeti Múzeumban tartandó könyvbemutató eseményre! – közölte szerkesztőségünkkel Lőrincz Ildikó művészettörténész, a Székelyudvarhelyen működő Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont igazgatója.

A Szerk.