Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeumban mutatják be 2016. február 16-án, kedden, 17.00 órai kezdettel a Székely jelképek pecséten-címerben címmel nemrég megjelent tanulmánykötetet. A kiadványt ismerteti Mihály János történész, a kötet szerkesztője és Szekeres Attila István címerkutató történész.
A székelység évszázados jelképeit ismertető könyv szerzői a Székely Címer, Pecsét és Zászlótörténeti Munkacsoport tagjai, a téma neves szakemberei, akik a tudományos igényeknek is megfelelő, ugyanakkor közérthetően megírt szaktanulmányaikkal jelentős mértékben hozzájárulnak a székelység által évszázadokon keresztül használt szimbólumok történetére vonatkozó ismereteink gyarapodásához. Bernád Rita Magdolna székely püspökök címereiről és pecsétjeiről, Bicsok Zoltan csík, gyergyó és kászonszéki nemesek állatalakos magánpecsétjeiről, Mihály János Székelyudvarhely város, dr. Pál-Antal Sándor pedig Udvarhelyszék címeres pecsétjéről közöl tanulmányt. A jelenkorral két közlés foglalkozik. Dr. Szekeres Attila István a 20. századi heraldikában használt székely jelképeket vette számba, Zepeczaner Jenő pedig Hargita megyei települések új címereit mutatja be.
A Székely szimbólumok nyomán (2009), a Jelképek a Székelyföldön (2011) és a Címer és pecsét a Székelyföldön (2012) című kötet megjelenését követően a Székely jelképek pecséten-címerben a negyedik önálló kiadvány, amely a több éve folyó hazai jelképtörténeti kutatások eredményeit tartalmazza. A könyv bő illusztrációs anyaggal egészül ki.
E most megjelent kötet létrehozása újabb pozitív példa a szellemi-kulturális értékeink és hagyományaink ápolása érdekében a székelyföldi megyék tudományos kutatóinak összefogására. A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadásában megjelent kötetet a fülszövegben Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke ajánlja az olvasónak, ugyanis e két intézmény támogatta anyagilag a kiadást.
Minden érdeklődőt sok szeretettel várunk a Székely Nemzeti Múzeumban tartandó könyvbemutató eseményre! – közölte szerkesztőségünkkel Lőrincz Ildikó művészettörténész, a Székelyudvarhelyen működő Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont igazgatója.
A Szerk.