Földrengés volt Romániában

Földrengés rázta meg szombat hajnalban Románia délkeleti részét, amely az első jelentések szerint az utóbbi évtized eddigi legerősebb földmozgása, 5,6-os erősségű volt.

A rengés a Kárpátok kanyarulatának külső részén, a moldvai Vrancea térségben, helyi idő szerint 2 óra 11 perckor, 112 kilométeres mélységben történt, és Bukarestben is érezhető volt – jelentette a Mediafax hírügynökség.

A romániai Országos Földtani Intézet (INFP) először 6,0, majd 5,9-es erősségű földmozgást jelentett Twitter-oldalán, majd ezt 5,6-osra pontosította. Az INFP honlapját az esemény utáni órában nem lehetett elérni.

A hajnali földrengésről beszámoló román hírügynökségek károkról nem adtak jelentést.

Legutóbb 2014. november 22-én volt azonos erősségű, 5,6-os, 2013. október 6-án pedig 5,5-ös földrengés Romániában.

A román hatóságok szerint szeizmológiai szempontból Bukarest számít Európa legveszélyeztetettebb fővárosának.

A történelmi feljegyzésekre alapozva a szeizmológusok azt valószínűsítik, hogy Bukarest térségét évszázadonként legalább kétszer rázza meg nagy erejű földmozgás. A legutóbbi, 39 évvel ezelőtti 7,2-es erősségű földrengésben több mint 1400-an haltak meg, és több mint 11 ezer ember megsebesült. Romániában akkor 35 ezer lakás semmisült meg, Bukarestben 33 magas épület dőlt össze.


A fenti térképet a Földtani Intézet készítette el az elmúlt évek romániai földrengéseinek gyakorisága, erőssége, epicentrumának mélysége alapján. A térkép szerint a felsorolt megyéken kívül valószínűsíthetően a Suceava és Máramaros megye határán élőknek sem kell erősebb földmozgástól tartaniuk.A Nagyvárad-Kolozsvár-Déva-Beszterce négyszögben élők is biztonságban érezhetik magukat, akárcsak a Szeben és Brassó megye határvidékének lakói. Ez utóbbi övezet egy kis szigetet képez a közepes földrengés-kockázatú Szeben és Brassó megye között. Maros, Piatra Neamț és Suceava szintén közepes biztonságú. Az adatokból kiderül, Bukarest, Ploiești, Buzău és Focșani lakóinak érdemes lakásbiztosítást kötni, ezekben a városokban ugyanis a legnagyobb a földrengés kockázata. (www.maszol.ro, www.ittnon.ma)

A román fővárosban több mint 350 közveszélyes régi épület található – ezeket az összeomlás veszélyére figyelmeztető piros körrel is megjelölték -, amely a szakemberek szerint nem bírna ki egy erős földrengést.

Forrás: MTI

Élő Székelyföld Munkacsoport