Az Egyesült Államok támogatja a székelyföldieknek azt a jogát, hogy akár petíciókban, akár tömegmegmozdulásokon hangot adjanak elégedetlenségüknek – jelentette ki Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete kedden, a kétnapos székelyföldi látogatása végén tartott sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón.
Hans Klemm a két nap során – többek között – Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is megfordult.
A nagykövet nyilatkozata alaposan kiverte a biztosítékot bizonyos román politikai körökben.
Apróbb változtatásokkal a következőkben Oláh Gellértnek, a www.888.hu portálon megjelent cikkét közöljük, illetve szemezgetünk bukaresti politikai reakciókból is.
Hans Klemm elmondta, országa a biztonságot, a demokráciát és a jólétet kívánja elősegíteni Romániában. Hozzátette: a demokrácia megerősítése alatt a korrupcióellenes harcot de ugyanakkor a kisebbségi jogok, a vallásszabadság, a szólás- és sajtószabadság tiszteletben tartását is értik.
A nagykövet úgy vélte: Románia mind a biztonság, mind a jólét, mind pedig a demokrácia terén jó úton halad, de ez nem jelenti azt, hogy az ország gondjai meg lennének oldva. A kisebbségek gondjait és a fiatalok otthon tartásának a kérdését is Románia előtt álló kihívásnak tekintette.
A sepsiszentgyörgyi megbeszélések után Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke elmondta: nem panaszkodni akartak a nagykövetnek, hanem partnert kerestek a székelyföldi problémák megoldásához. Elmondta: tájékoztatták a nagykövetet arról, hogy a NATO- és az EU-csatlakozás időszakában tett kedvező lépések után kedvezőtlen folyamatok indultak be Romániában: „a jogokat megpróbálják visszavonni, a visszaszolgáltatás helyett államosítás, a decentralizáció helyett recentralizáció folyik”. Hozzátette: a magyarság is biztonságot, jólétet és demokráciát akar Romániában, és Dél-Tirol példájával bizonyította, hogy a területi autonómia, a többség és a kisebbség megegyezése mindhárom cél elérését elősegíti.
Államok romániai nagykövete és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke elmondta: arról tájékoztatta a nagykövetet, hogy a restitúció elakadása nemcsak a tulajdonhoz való jogot, de a vallásszabadságot is sérti. A református egyház ugyanis nemcsak a templomban, hanem az egykor államosított és vissza nem szolgáltatott iskoláiban és szociális intézményeiben is szolgálni kívánja a híveit.
és Tamás Sándor – a nagykövetnek ajándékozott székely zászlóval
Antal Árpád a Székelyföldet egy román többségű régióba beolvasztó bukaresti régiósítási tervről elmondta: ez olyan ügy, amelyben nincs kompromisszum. „Ahogy szembeszálltunk Ceausescuval, amikor be akarta olvasztani Kovászna megyét, ahogy szembeszálltunk Basescuval, ahogy szembeszálltunk Dragneával, szembe fogunk szállni bárkivel, merthogy vannak olyan ügyek, amelyekben nem tudunk és nem fogunk kompromisszumot kötni” – idézte a nagykövettel folytatott beszélgetést Antal.
Gura Humorului város főterén
A kolozsvári származású újságíró párhuzamot vont a bukaresti diplomata gesztusa és az Egyesült Államok chișinăui nagykövetének nemrég tett kijelentése között, miszerint Moldova nem Románia, a Pruton túli országnak pedig el kell felejtenie a Romániával való egyesülés gondolatát. Bogdan szerint különösen felháborító és érthetetlen Klemm állásfoglalása, hogy a nagykövet éppen szeptember 13-án, az Egyesült Államok és Románia stratégiai partnerségi megállapodása aláírásának ötödik évfordulóján jelent meg nyilvánosan a székely zászlóval.
Nem tudni, hogy ez konkrétan mit jelenthet. Talán majd a helyi regionális öntudat szimbólumaként ottani zászlóval (?) vagy valami más tárggyal fényképeszkedik az oltyánok körében.
Bukaresti hírportálok azt írták, hogy a román külügy bekérette a nagykövetet és magyarázatot kértek tőle székelyföldi kijelentéseire vonatkozóan. A külügy azonban ezt tagadta, annyit közöltek az illetékesek, hogy csupán „beszélgettek” Hans Klemm nagykövettel.
Az 1918-as nemzetállami kiteljesedés századik évfordulójához közeledő időszakban fel kell készülnünk arra, hogy markánsan felerősödik Romániában a nacionalista retorika.
Az Amerikai Egyesült Államoknak is óvatosnak kell lennie…
Vagy mégsem?
Hogyha hivatalában marad, ezt a nagyromán kórust egy német származású államelnök fogja levezényelni 2017-ben és 2018-ban, az a Klaus Iohannis, aki egy ma tizenötezres romániai etnikai közösség tagja, akiknek ősei a magyar királyok jóvoltából telepedtek meg nyolc évszázaddal ezelőtt Erdélyben, s 1918-ban – iegencsak meghatározó társadalmi és gazdasági tényezőként – még mintegy negyedmilliós tömegben éltek ezeken a tájakon…
FRISSÍTVE!
Az amerikai nagykövetség válaszában kifejtette, hogy Hans Klemm nagyköveti mandátuma egész Románia területére szól, így többször tesz látogatást az ország különböző régióiban, és a román társadalom különböző csoportjaival találkozik.
gyárban – és egy ottani XXL-es gesztus (www.auto-bild.ro)
Annyi azonban biztos, hogy a State Departament közvetlenül érzékelte azt a különleges bánásmódot, amellyel a romániai politikai elit viseltetik az országban élő magyar kisebbség iránt. Románia geopolitikai helyzete azonban az Egyesült Államokat fokozott óvatosságra készteti, ezért egyelőre nem várható részéről olyan komoly lépés, amely segíthetné a helyzetünket, hiszen itt elsősorban nyugalomra van szükség. A folyton kiélezett helyzet, a nemzetiségek vegzálása és az alapvető jogokat biztosító törvényi környezet önös érdekek szerint való változtatása azonban folyamatos kockázati tényező, amelyet előbb vagy utóbb ki kell iktatni a mindennapi gyakorlatból.
Forrás: www.888.hu, Krónika, www.foter.ro, MTI, Mediafax
Simó Márton/ Élő Székelyföld Munkacsoport