A Kastély Erdélyben program keretében feltérképezik a kastélyokat, kúriákat és várakat, mára már 300 pontot jelölve meg a térképen.
Használható stratégiákat dolgoznak ki az épületek felújítására, hasznosítására illetve működtetésére. És egy erős szövetséget szerveznek a tulajdonosok számára, így egységesen tudnak bemutatkozni a közönségnek.
A cél társadalmi és gazdasági is egyben, a műemlékek megőrzésétől a turisták csalogatásáig terjed.
Az esemény jelentős érdeklődést igazolt, amelyen a program munkatársai, kastélytulajdonosok, szakemberek politikusok és a média képviselői egyaránt részt vettek.
Egy kiváló alkalom volt az ismerkedésre, eszmecserére, közös gondolkodásra, igazolva azt, hogy az erdélyi kastélyok sorsának jobbra fordítása csapatmunkát igényel.
Irina Iamandescu az Országos Örökségvédelmi Intézet képviselőjeként a hazai műkincs-örökség védelméről tartott előadást, megemlítve, hogy az egész idei évi költségvetés állami szinten csupán egy kilométer autópálya árával egyenértékű összeg.
Rácz Lilla turisztikai és marketing szakértő egy kvíz-játékkal dobta fel a hangulatot, a feltett kérdésekre helyesen válaszolók az olaszteleki Dániel-kastéllyal kapcsolatos kiadványokat nyertek.
Megtudhattuk, hogy Szászfehéregyháza az idei évtől betiltotta az autós forgalmat a településen, minthogy, az elmúlt 16 év során a turisták száma 400-ról 35.000-re növekedett.
Szó volt a nemrég felújított kőhalmi és fogarasi várakról, valamint Segesvár és Barcarozsnyó látogatottsági statisztikáiról.
Az idei év turisztikai trendjeiről is szó esett, kifejezve, hogy mindezt Vargyason is nyújtani lehetne.
Szebeni Zsuzsa a Bonchidai kastély ügyintézőjeként Bánffy Miklós trilógiájának a filmes feldolgozásáról mesélt, mint aktualitás, hiszen pár napja történt a megállapodás az együttműködésről.
Constantinescu Krisztina a „castlesharing” lehetőségét mutatta be, mint egy társtulajdonosi lehetőség egy kastély felújítási és működtetési költségeinek, valamint a haszonélvezet megosztásának.
Fehér János művészettörténész az alsórákosi és vargyasi kastélyok művészeti értékeiről tartott vetített előadást.
Kádár Petra, a Pont csoport munkatársa pedig egy aktuálisan induló online boltot mutatott be, amely erdélyi fiatal művészek és designerek termékeinek segítségével igyekszik a kastélyokat ismertebbé tenni, és hozzájárulni források gyűjtéséhez.
Az egész esemény dinamikusnak mondható, a román fordítást szinkrontolmács biztosította, a hallban fénykép- és gyermekrajz kiállítás biztosított hangulatot.
Ez az alkalom további mérföldkő volt a program életében, és mindenki azt reméli, hogy hozzájárult az erdélyi kastélyok ígéretesebb jövőjéhez. Az érdeklődők a folytatást a www.kastelyerdelyben.ro honlapon követhetik.
A szerző felvételei.
T. Kovács Áron építész