Sóvidék népviseletben

Immár három alkalommal szerveztek népviseleti bemutatót Udvarhelyszéken.
A Homoród-mente népviseletben nevű nagyszabású találkozót 2014-ben Lövétén, 2015-ben Oklándon, 2016-ban pedig Kápolnásfaluban tartották.
A következő évben a soron következő találkozó házigazdája Homoródszentmárton lesz.
Túllépve a Homoródok vidékén, az a terv, hogy 2017-ben a Sóvidékre is átvigyük ezt a kezdeményezést.
Az Élő Székelyföld Munkacsoport abban a reményben vállalta a szervezést, hogy az ottani emberek is örömmel csatlakoznak ehhez az önismereti és önbecsülési mozgalomhoz.
Mintegy huszonöt települést szólítottak meg a Kis- és a Nagy-Homoród völgyében: Kápolnásfalu, Szentegyháza, Lövéte, Homoródalmás, Homoródkarácsonyfalva, Oklánd, Homoródújfalu, Székelyzsombor, Homoródremete, Gyepes, Homoródkarácsonyfalva, Abásfalva, Kénos, Lókod, Bágy, Homoródszentmárton, Recsenyéd, Homoródszentpál, Homoródszentpéter, Városfalva, Jánosfalva, Homoróddaróc, Petek, Székelydálya és Ége.
Ha az első alkalommal nem is sikerült minden települést székelyruhába “öltöztetni” a meghívottak közül, a kültúraszervezők megfigyelőkként, civilben az első, a lövétei találkozón is ott voltak. A második és a harmadik rendezvény már egyértelműen kinőtte magát, hiszen minden közösség elküldte képviselőit.



A Sóvidék népviseletben nevet viselő kulturális program nem véletlenül kapja most ezt a mottót.
Szeptember 17-én, amikor Kápolnásfaluban tartották a harmadik Homoród-menti találkozót, azt terveztük, hogy az ötletet meghonosítjuk másutt is, beszélgettünk különböző ötletekről. A Sóvidékről volt szó, és történetesen Atyháról, amelynek temploma a közelmúltban esett át főjívításon, az idén készült el melléje az új fogadalmi kápolna. Kiváló helyszínnek mutatkozott ez a kétszáz lelkes falu egy ilyen találkozóra és ünnepre. Csakhogy éppen azon a hétvégén – szeptember 18-ról 19-re virradólag – leégett az egyházközség gyönyörű temploma. Olyan méretű anyagi kár keletkezett, amelynek orvoslására két-három évre lesz szükség, még akkor is, ha az anyagi forrásokat nemcsak a helyiek, hanem Kárpát-medence szerte, összmagyar megmozdulással gyűjtjük össze.
Amikor szóba álltunk a helyi plébánossal, Adorján Imre tisztelendő úrral, Máthé Árpág gondnokkal és a felelősen gondolkodó atyhai hívekkel, az volt az egyértelmű válaszuk, hogy a templomot hamarosan újrafödik, s nem ideiglenes szerkezettel, hanem állandó tetővel.
Ily módon – határoztuk el – a népviseleti találkozót a “zöldághoz” kötjük: amikor sikerül újrafödni a szentélyt és a hajót, amikor rákerül ismét a kereszt, akkor tartjuk meg a rendezvényünket. Ezért viseli “A zöld ág reménysége” alcímet.

Akárcsak a két Homoród-mentén lezajlott eseményeken, Atyhában is egy szombati napon találkoznak majd a népviseletbe öltözött környékbeliek.
Amennyiben még zordabb lesz abban a pillanatban az időjárás – január-március -, akkor téli, ha időközben kitavaszodik – április-június -, akkor nyári ruházatban kérjük a megjelenést.
Délelőtt 10.00 és 11.00 óra között lesz a gyülekezés a falu régi központjában – a vegyesbolt előtt -, ahonnan 11.00 órára vonulnak fel a csoportok az ökuménikus szentmisére. 12.30 és 13.00 között tart a parádé – amelyben a székelyruhás csoportok zeneszóval haladnak végig az utcákon -, majd 13.15-től kezdődik az ünnepi műsor a művelődési házban. Kezdésként a Sóvidékhez illeszkedő néprajzi, viselettörténeti előadások hangzanak el. A tervek szerint helyi anyagból fotókiállítás is készül, amely az atyhai családoktól begyűjtött, népviseletbe öltözött embereket fog majd ábrázolni. 14.00 órától kezdődik a bemutatkozás. Minden csoport 8-10 perces lehetőséget kap (a helyi ruházat ismertetése, esetleg egy-két népdal helyi variációjának előadása). 18.00 órától estebéd, majd 20.00 órától – alkalomhoz illő – kultúrműsor zárja az egész napos programsorozatot.

Bízunk abban, hogy székelyek és a világ bármely pontján élő magyar emberek figyelme nem lankad, az adakozókedv is megmarad, és hamarosan új templom fog magasodni a romokon.

Alsósófalvi legények – 1940-es évek eleje (Fotó: www.alsosofalva.eu)
Simó Márton/ Élő Székelyföld Munkacsoport