„Ne hagyjuk az iskolát!” – FRISSÍTVE!

A marosvásárhelyi Római Katolikus Főgimnáziumot egykor a kommunisták szüntették meg, és kobozták el ingatlanait, most pedig koholt vádakkal újra el akarja venni a román állam.
A gimnáziumot a római katolikus egyház építtette az Erdélyi Római Katolikus Státus beruházásával 1903 és 1905 között, amelyet hamarosan kollégiumi bentlakással is kiegészítettek (1908).
Marosvásárhelyen a magyar nyelvű római katolikus felekezeti oktatás 600 éves múlttal rendelkezik, hiszen az 1316-ban itt megtelepedő ferencesek már iskolát tartottak fenn kolostorukban.
A helyi magyar közösség képviselői és a városi tanács, az egyház és az iskola, a megyei tanfelögyelőség az érvényes törvények mentén haladva, szabályosan járt el 2015-ben, amikor a restitúciós törvény értelmében saját épületében helyezte el az újraalapította az iskolát II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum néven.
Az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) azzal, hogy őrizetbe vette Ştefan Someşant, Maros megye főtanfelügyelőjét és a vizsgálatot kiterjesztette Tamási Zsolt József igazgatóra is – akit hatósági felügyelet alatt tartanak, korlátozva munkaköri jogait és kötelezettségeit -, súlyosan megsértette a romániai magyar közösséget, veszélyeztetve azt a folyamatot, amelyet érdekvédelmi szervezeteivel, egyházaival és más intézményeivel együtt folytat 1990 óta annak érdekében, hogy ez a másfél milliós nemzeti közösség visszakapja az őt megillető anyagi javakat, amelyeket az előző nemzedékek felhalmoztak, és végre olyan törvényi környezetben élhessen, amely egyenrangúvá teszi a többséggel.
Az Európai Unióba integrálódott államokban továbbra is belügy mindenfajta autonómiai és kisebbségjogi kérdés.
Azok a remények, amelyek éveken át az Európa Tanács 1993/1201-es és egyéb ajánlásai körül, a szubszidiaritás és önszerveződés varázslatos hívószavai kapcsán fogalmazódtak meg az erdélyi magyarokban, mára már csak halvány illúziók maradtak. Az EU-ban nem létezik olyan szabályozás, amely megnyugtatóan és tagországokra kiterjedően lenne képes rendezni a nyelvi, közösségi és egyéb jogokat. A különböző közösségeknek – így nekünk is – csak az jut, amit a demokrácia eszközeivel, a békés következetesség segítségével, közösségi szinteken ható konszenzus birtokában képesek vagyunk kivívni.

a tömegben Markó Béla, Sütő András (+), Gálfalvi György és más jeles
személyiségek, aki ma is ott vannak a politikai küzdelem élvonalában
(www.vasarhely.ro)
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye, a protestáns testvéregyházak, az erdélyi magyarok érdekvédelmi szervezetei, az erős és jelentős hatású civilszervezetek egyaránt a tiltakozóakció mellé álltak.
Ne hagyjuk, hogy újabb precedenst teremtsenek a visszarendeződésre!
Ne hagyjuk, hogy elidegenítsék szellemi és anyagi értékeinket!
Szombaton, 15.00 órától tüntetést kezdeményeznek a korábbi játszótér helyén, a vár Vársétány melletti bejáratánál.
Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes-plébános szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette a tüntetés programját: a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye vagyonát kezelő Státus Alapítvány november 12-én, délután 15.00 órától tüntetést szervez a Római Katolikus Gimnáziumért a vár Vársétány felőli bejáratánál. A terv szerint a beszédek, a közös ima és énekszó mellett a résztvevők közösen mondják el Reményik Sándor Templom és iskola című versét, melynek szövegét előzetesen több száz példányban osztják ki a résztvevők között.
A főesperes arra is kérte a szombati tiltakozókat, hogy csendben és fegyelmezetten vonuljanak az iskola elé, ne hozzanak magukkal zászlókat, pártszimbólumokat, és olyan tárgyakat, amelyeket a csendőrség „hidegfegyvernek” minősíthetne.
A sajtótájékoztatón részt vett Novák Csaba Zoltán történész, az RMDSZ önkormányzati képviselője, szenátorjelöltje is, aki bejelentette: szombaton Erdély más településein is szimpátiatüntetéseket szerveznek.
A marosvásárhelyi rendezvénnyel egyazon időben, a Főtérre várják a tüntetőket.
Nagyváradon az Ady Endre Műzeumnál 15.00 órától,
Sepsiszentgyörgyön a Főtéren 15.00 órától,
Szatmárnémetiben a Kossuth Kertben 12.00 órától,
Csíkszeredában a Márton Áron Gimnáziumban 19.00 órától.
Információink szerint Marosvásárhelyen ugyanott és ugyanakkor a titltakozást a politikumtól féltő (magyar) civilek is tüntetést kezdeményeztek. Oláh Dénes főesperes-plébános ezt a próbálkozást diverziónak vélte pénteken kiadott nyilatkozatában.
A szervező Római Katolikus Státusnak az a célja, hogy a tüntetés civilizált és megadott keretek közt történjék, minél nagyobb részvétellel, a média nyilvánossága előtt.
Csak közösségi összefogással, pártok és felekezetek fölötti egyetértésben lehet legyőzni azt a cinizmust, amellyel a romániai igazságszolgáltás a sztálinista kort idéző koncepciós eljárásokkal igyekszik ellehetetleníteni az ország őshonos magyar kisebbségét.
Újabb részletekkel a későbbiekben még visszatérünk.
Élő Székelyföld Munkacsoport