Szabadon élni, vagy a szabadságért meghalni

A legújabb kutatások szerint 1848 március 15-én, amikor a Pilvax kávéházból a forrófejű pesti srácok elindultak a Hatvani utcába Landerer és Heckenast nyomdája elé, az útközben többezres tömeg élén, hogy kinyomtassák a 12 pontot, Landerer Lajos nyomdász cenzori láttamozást kért. Megszeppenve álltak előtte, aki pecsét nélkül nem akarta kinyomtatni a programot. Aztán amikor a nép nevében kérték a nyomdát, arra buzdította Petőfiéket, foglaljanak le egy nyomtatót, őt meg zárják be az irodájába. Így vált „törvényessé” a szükséghelyzet. A papírlap tetejére pedig utolsó pillanatban odanyomtatták: „Legyen béke, szabadság, egyetértés.” „Petőfi otthon felejtette a Nemzeti dal szövegét, fejből kellett diktálnia betűről betűre, miközben kinn ötezer ember állt az esőben. Emiatt Jókai ebédszünetet hirdetett a tömegnek, és délután háromra visszahívta őket a Magyar Nemzeti Múzeum elé…” (Nyáry Krisztián nyomán)
A mai szabadság erkölcsi meghasonlásra késztet, mert elszakadt a szívünkbe írt isteni parancstól. Elfelejtettük, hogy a szabadság elsősorban nem jog, hanem isteni adomány, amely arra való, hogy felismerjük a bennünk lévő jót, s hogy képességeinket, talentumainkat a közös haza, a nemzet közösségének szolgálatába állítsuk. Megalkuvás nélkül.
A szeretetben nincs félelem. A negyvennyolcas vértanúk áldozata kötelez. A szabadsággal nekünk is élnünk kell. Segítsen ebben mindnyájunkat az Isten. Isten áldd meg a magyart!
Sebestyén Péter