Nemzetközi fotográfiai fesztivál Budapesten

A nemzetközi fesztivált évente szervezi meg a nagyváradi székhelyű Euro Foto Art Egyesület azzal a céllal, hogy előtérbe hozza és népszerűsítse szerte a világon SZATMÁRI PAP KÁROLY egyéniségét és alkotásait.
A fesztivál sorono következő, immár ötödik állomása Budapest, amelynek időpontja január 11-e Szathmáry Pap Károly, Románia első művészfotósa, a világ első hadifényképészének születésnapja, amely dátum 2010 óta egyúttal a fotóművészet hivatalos napja is Romániában.
Ennek a fesztiválnak másik célja – a hagyományápoláson túl – a fotográfus nevéhez méltó kortárs kiállítások szervezése Európa-szerte.
A rendezvény kiváló alkalom a kelet-közép-európai közös kulturális gyökerek ápolására.
Szathmáry Pap Károly (1812-1887)
A művész, aki Kolozsváron született a világ első haditudósító fotográfusaként tartják számon. A harctér mindkét oldaláról megörökítette a krími háborút. Szathmári tanulmányait szülővárosa Református Kollégiumában kezdte, majd Bécsben és Olaszországban folytatta. Keleti útjai során bejárta Kínát és Szibériáig is eljutott. Miután letelepedett Bukarestben, beindította a város első fotóműhelyét. Fotográfiai munkájának elismeréseként kitüntetést kapott a brit uralkodótól, Ausztria császárától, III. Napóleontól és Spanyolország királyától is.

A budapesti tárlat válogatás az elmúlt év decemberében megrendezett kiállítás anyagából.

A megnyitóra 2017. január 11-én 10:00 órától kezdően kerül sor. Köszöntőt mond Nagy Bálint építész, programigazgató (FUGA Budapesti Építészeti Központ), megnyitja: Tóth István totóművész (AFIAP fotográfus, az Euro Foto Art Egyesület elnöke és a fesztivál igazgatója).
Keleti Éva – a magyar fotóművészet nagyasszonya
Pályája nem indult zökkenőmentesen, de fiatal felnőttként hamar elsajátította a fotográfia alapjait és immár bő hatvan esztendeje ott látható a világ élvonalában.

szervezett kiállításon készült felvétel – Fotó: MTI

Darvas Iván (1957) – Fotó: Keleti Éva



A kiállítás 2017. január 20-ig megtekinthető.
Keleti Éva 2011-ben szervezett retropektív kiállításáról ITT tekinthető meg egy összeállítás.

1052 Budapest
Petőfi Sándor utca 5.
(+36) 1 266 2395, (+36) 30 9347389
www.fuga.org.hu
Forrás: Erdélyi Művészet
Élő Szákelyföld Munkacsoport