Vári Attila 70

Meg sem lepődünk, ha azt mondják valakiről, hogy betöltötte a negyvenet, az ötvenet. A 60. életév határán aztán úgy siklanak át az emberek – gondolom, mert még innen vagyok magam is e mezsgyén -, hogy egy ideig be sem vallják. Sem magukban, sem másokban nem tudatosítják, hogy lassan egy fontos életszakasznak vége. Csakhogy néhány év múltán aztán óhatatlanul bekövetkezik a nyugdíjkorhatár. Mondják, hogy nyugállományú íróvá, nyugállományú szerkesztővé, nyugállományú irodalmárrá vedlik az alkotó. Fenét! Ezek olyan foglalatosságok, amelyeket nem lehet, s nem szokás abbahagyni, holmi életjáradék vagy végkielégítés fejében. Vári Attila esetében sem észleltünk ilyent. Mozgékonyabb és termékenyebb, mint valaha. Hogy hetvenkedik? Az az ő dolga, jól teszi. Különben semmi baja.
Vári Attila Sáromberkén született 1946. március 3-án. Gyermek- és ifjúkora azonban Marosvásárhely azóta eltűnt sajátos és magyar polgári-értelmiségi világához köti, amely írói munkásságát és habitusát életreszólóan meghatározta. A vásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán, majd a kolozsvári Babes-Bolyai Tudányegyetemen folytatott felsőfokú tanulmányokat, végül Bukarestben szerzett filmrendezői diplomát (1968). Egy évtizeden át újságíróként és televíizós szerkesztőként dolgozott (Megyei Tükör, Új Élet), majd szabadfoglalkozású íróvá vált (1978). Több alkalommal is összetűzésbe került a pártállami rendszerrel, mígnem 1981-ben eltiltják a publikálástól.
.jpg)
1983-ban települt át Magyarországra, ahol egy ideig a Film Színház Muzsika, később a MAFILM Rendezői Iroda munkatársa, 1985-től kerül a Magyar Televízió állományába. Televíziós szakemberként országos és nemzetközi ismertséget, elismertséget az 1989-es decemberi forradalmi események közvetítésekor és azok értelmezési folyamatában szerez. A továbbiakban főosztályvezető, főszerkesztő az MTV-ben, az ezredfordulót követően két éven át a magyar kulturális minisztériumban dolgozik (akkor NKÖM), majd 2006-ig a bukaresti Magyar Kulturális Központ intézeti titkára. Bár költészettel is foglalkozik, frissen napvilágot látott műve is költeményeket tartalmaz, versei mennyiségileg kevésbé meghatározóak életművében: húsznál is több prózakötetet – regényt és novellát – publikált 1967-es debütálása óta. 1977-ben és 1980-ban a Romániai Írószövetség díját kapta, 1986-ban Artisjus, 1989-ben József Attila-, 1993-ban rendezői nívódíjjal ismerték el munkásságát, 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét vehette át.

A napokban több helyszínen is megemlékeztek az író 70. születésnapjáról, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári napilapokban olvashattunk méltató sorokat a régi író és újságíró-kollégáktól és harcostársaktól. A Csíkszeredában megjelenő Székelyföld című havilap kiemelt helyen, több publikációval is köszönti a hetvenéves Vári Attilát.
Ferenczes István az alábbi verset ajánlja a közeli barátnak, akivel sok helyen megfordultak együtt, vagy sem, illetve álmodoztak, mígnem megszületett az alábbi költemény.