Trianon nélkül nincs magyar azonosságtudat


Trianon és a nagymagyar összeborulás
Másfél-két évtizeddel ezelőtt, amikor egy, majd két parlamenti cikluson át (1994-1998, 2002-2010) Magyarországnak baloldali kormányzása volt, Trianont teljesen másképp értelmezték. A magyar állam úgy viselkedett, mintha jogos és helytálló lett volna a világ “demokratikus” és “haladó szellemiséget”,”liberalizmust” és “keresztény értékeket” képviselő felének az 1920-as viselkedése. Az akkori “békecsinálók” rögvest megelőlegezték a második világháborút, hiszen a rendezés másokat is sértett, sőt új és feloldhatatlan konfliktusokat gerjesztett és eredményezett. A későbbi világégés után megkötött béke (1945) Magyarországra vonatkozóan újra megerősítette a trianoni határokat és az országot a szovjet érdekszférában hagyta, ahonnét csak az 1989-es rendszerváltozások idején volt képes kiszabadulni.
Trianon a kedvezményezetteket is megalázta! Egész Európát visszadobta egy korábbi fejlettségi szintre. Hogyha engedték volna szabadon kibontakozni a frissen szétvert Osztrák-Magyar Moarchia területén önszerveződő régiókat (Erdély, Bánság, Kalotaszeg, Székelyföld, Fiume, Lajtabánság – összesen tizennégy kisállam, köztársasági kezdeményezés), akkor érvényesül a szubszidiaritás, akkor egy ideálisnak mondható, népeket és nemzetiségeket egymás mellé rendelő, a modern demokráciát megteremtő és üzemeltető államszövetség jöhetett volna létre.

Magyarországnak és Trianon veszteseinek, illetve kedvezményezettjeinek igazi esélyei egy erős és közösen létrehozott Közép-Európában képzelhetők el ma is, amely semlegesítheti a sérelmeket, és regionális autonómiák, az önrendelkezés megadásával válhatna a jövőben egy svájci mintájú államszövetséggé, amely elhatárolódik a szervezett migráció jelenségétől, kizárja területéről az odaszállított idegeneket, akik több generáción át sem képesek beilleszkedni, viszont tökéletesen “működnek”, ha a liberális eszmék árnyékában le kell bontani az igazi európai értékrendet, az erkölcs és a munka megtartó erejéből fakadó létbiztonságot. Közép-Európának saját kebelén belül kell rendeznie megoldatlan problémáit, ha fenn kíván maradni. Nemzetközi szinten pedig segítenie kell a Nyugatot és a Közel-Keletet, illetve Afrika államait, hogy gazdasági, etnikai, ideológiai problémáit saját geopolitikai szintjén, a rendelkezésre álló területen, illetve annak szomszédságában rendezze.
Trianon konszenzuson alapuló revíziója és a nemzeti retorikák, illetve jogkörök finomítása, egymáshoz igazítása lehetne a régió egyetelen esélye. A pillanatnyi helyzet azonban most sem olyan. Szűkkeblűség és rövidlátás jellemzi a felelős politikusokat. Holott…
Címképen egy irredenta házjegy (archív); a szövegközi felvételeken Gulyás Gergely államtitkár (Soós Lajos/ MTI felvétele); Fiumében, a Carnarói Olasz Kormányzóság által kiadott bélyeg Gabriele D’Anunzio költő-államelnök portréjával, aki szabadcsapataival 15 hónapon át ellenőrizte Fiume körzetét, amely akkor sem a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz, sem Olaszországhoz nem kívánt csatlakozni.
Simó Márton/ Élő Székelyföld Munkacsoport