Tájháznézőben – Csíkszeredában és Csíkszentkirályon
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont minden év őszén szakmai továbbképzést szervez a megyében tevékenykedő tájházas szakembereknek.
A képzés tulajdonképpen nem más, mint egy körút, amelyen megszemlélhetik, hogy a különböző vidékeken milyen módon, milyen formában őrzik a tárgyi és szellemi örökséget, s kik azok az elhivatott helyi vezetők, értelmiségiek, civilek, akik ezt a fontos munkát végzik.
A találkozó lehetőség ismerkedésre és tájékozódásra is.
Hasonló jellegű képzések és találkozók máskor, máshol is vannak, a tájházasok ismerik egymást, de mindig van valami újdonság, vannak, megmutatkoznak olyan ötletek és módszerek, amelyeket folytatni és alkalmazni lehet másutt is.
Az október 7-én, pénteken tartott program során a tájházasok meglátogatták a Csíki Székely Múzeum szabadtéri kiállítását, majd fogadta őket Csíkszentkirály polgármestere, aki rövid előadásban ismertette a községben zajló értékmentést és értékre való nevelést, ezt követően Gáll Mária a Művelődési Ház udvarán található régi házakat, a fotógyűjteményt mutatta be, a résztvevők megtekinthették Fábián Kornélia tájházas dokumentumfilmjét. A programot közös ebéd, majd kötetlen beszélgetés zárta.
régi házakat és székelykapukat – az objektum fejlesztése egyelőre várat magára
(Simó Márton felvétele)
A székely faházakat és kapukat bemutató gyűjtemény, a múzeum anyagának sajátos részét képezi. Sajátossága abból adódik, hogy sem raktárakban tárolható múzeumi tárgyként, sem gazdával, funkcióval rendelkező műemlékként nem kezelhető, ezért megtartása, karbantartása a műkincseknél vagy műemlékeknél is nagyobb gondot okoz.
szakemberek is megtekintették (Simó Márton felvétele)
Kifejezetten jót tett a falunak, hogy 2004 óta önálló község lett – mondotta Székely Ernő polgármester -, hiszen a rendszerváltást követő években fokozatosan elsorvadt a műkedvelői tevékenység, s bár működtek bizonyos szokások és hagyományok, sem az iskola pedagógusai, sem az önkormányzat képviselői, sem az egyházi vezetők nem tudták ezeket rendszerbe gyűjteni és koordinálni. Mára minden megváltozott. Ha van akarat, akkor mindenre lehet energiát fordítani és forrásokat szerezni.
Az előcsarnokban – jobb és bal oldalon – helyi népi művészek: Bors István és Csiszer Imre -, valamint gyűjtők adományaiból mindjárt rekonstruálható Csíkszentkirály régi és közelebbi múltja: jobboldalt pásztorbotokat látunk – hun, avar, szkita motívumkinccsel -, ezek Csiszer Jenő tanító munkái. Baloldalt a helyi mesterségeket és foglalatosságokat idéző tárgyak méretarányos makettjeit figyelhetjük a tárlókban. Nagyon ízlésesen, visszafogott formában, míves megmunkálásban jelennek meg a hagyományos eke- és szekértípusok, a sütés-főzés, a len-, kender- és gyapjúfeldolgozás, a fa- és kőfaragás kicsinyített formában ábrázolt eszközei.
Ezt követően levetítették Fábián Kornélia Tájak, beszélő házak… című dokumentumfilmjét.
.jpg)
A filmben megszólal a máréfalvi Kovács Piroska tanárnő is,
akinek munkásságát pár évvel ezelőtt Europa Nostra díjjal ismerték el
(Archív fotó – Farkas Antal felvétele)
Isőközben több dokumentumfilm is készül a megyében levő tájházakról és a népi foglalatosságokról. Reményeink szerint majd azokat is megtekinthetjük.
Addig azonban sok ünnepi és hétköznapi alkalom kínálkozik gyűjtésre, értékőrzésre és a hagyományok életben való hasznosítására.
Fábián Kornélia filmje ITT megtekinthető.
A címkép a szerző felvétele.
Simó Márton/ Élő Székelyföld Munkacsoport