Ervin atya életút-stációi

Hogyha végignézzük az 1943-ban történt felszentelése és 2016 októbere közötti időszakot, akkor azt látjuk, hogy P. Ferencz Ervin atya mindvégig szolgálatot teljesített. Elviselt két igazságtalan börtönbüntetést, túlélte a halálos ítéletet. Képes volt hetvenhárom esztendeig szolgálni. És nem is akárhogyan, hiszen alkotott, példát mutatott ezekben az évtizedekben. Kétségtelen, hogy egyike volt nagyjainknak, akikre fel kell néznünk, akiket követnünk kell, ha élni és megélni szeretnénk ezen a földön, s akkor is, ha meg kívánunk itt, ezen a helyen magyarként, székelyként maradni.
Ferencz Béla néven 1920. május 20-án látta meg a napvilágot Gyergyószárhegyen. Földműves családban nevelkedett. Szüleinek tíz gyermeke született, de testvérei közül hatan kicsi korukban meghaltak, hárman a háborút nem élték túl, így egyedül maradt. Tíz éves volt, amikor Marosvásárhelyre, a Római Katolikus Főgimnáziumba került. Már akkor elhatározta, hogy Szent Ferenc gyermekei közé lép. Tanulmányait 1930 és 1938 között Marosvásárhelyen, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában végezte. 76 esztendeje, 1938-ban lépett be a szerzetesrendbe Medgyesen. A teológiát 1939 és 1944 között Vajdahunyadon végezte. 1942. október 8-án szerzetesi fogadalmat tett. Társaival együtt 1943. június 20-án szentelte pappá Gyulafehérváron Márton Áron püspök a következő szavakkal: „Vértanúkká szentellek titeket!”
P. Ferencz Ervin atyát a XIII. Leó pápa Rerumnovarum című enciklikájáig visszanyúló kereszténydemokrácia eszméje egész életében foglalkoztatta. Már 1937-ben szemináriumi dolgozata jelent meg a témáról, amelyet a kisszeminárium önképzőkörében adott elő, majd a Remény című folyóiratban közölt. Az 1951-1952-es máriaradnai deportálás idején pedig a kolostorban úgynevezett “szabadegyetemi” program keretében heti rendszerességgel beszélt róla. Az 1954-1955-ös politikai enyhülés korszakában fogalmazódott meg benne és sorstársaiban a gondolat, hogy jó lenne létrehozni egy olyan pártot, amelynek tagjai szívügyüknek érzik, keresztény és demokratikus alapokra helyezni a közéletet. Ezt az elképzelést szolgálta volna a Kereszténydemokrata Dolgozók Pártja.
Képzelt forradalom, avagy Osztrák-Magyar Románia. Zágoni Balázs dokumentumfilmje (Fórum Film-Sapientia EMTE produkció, 2005, 40′).
Ezekre az időkre így emlékezett vissza P. Ferencz Ervin egy vele készült interjúban: “A pincében gyártottam éjszakákon keresztül rózsafüzért. Az egész ország hozzám járt, mert sehol az égvilágon nem lehetett kapni. Egy évig folyt a per, hiába próbált a püspök kimenteni, nem lehetett. Már a Securitatén megmondták előre, mennyire fognak ítélni. A magyar írók s a magyar politikusok mind fölemelték a szavukat mellettem, de hiába. Bekerültem a szamosújvári, onnan elkerültem a bukaresti börtönbe. Egyszer jött két ezredes egy Volgával értem. Gondoltam, most szabadulok, visznek haza, díszkapu vár Kolozsváron. Erre bevittek a szeku országos központjába. Ez olyan volt, mint Budapesten az Andrássy út 60. Sok minden következett ott, levetkőztetés, meg minden, nem akarom elmondani. Kérdeztem tőlük a kihallgatáson, hogy talán a rózsafüzér veszedelmesebb, mint az atombomba? Azt mondták, hagyjunk békét a rózsafüzérnek, halálra van ítélve kémkedésért. Na, gondoltam, ennek a fele se tréfa, de nem tudtam elképzelni, mi lehet. Kértem az Úristent, világosítson meg, hogyan tudnék védekezni. Kilencedik napon eszembe jutott, mit vélhettek ők kémkedésnek. Ellenőrizték, amit mondtam, mindent igazoltak, három nap múlva szabad voltam, mehettem vissza a bukaresti börtönbe. Akkor már hatvanéves elmúltam, el kellett volna engedjenek, de a börtön igazgatója nem merte alkalmazni rám a törvényt, visszaküldött a börtönszigetre. Ott betettek a legszörnyűbb helyre, a kivégzendők közé. Az ottani parancsnok egy öreg főtörzsőrmester volt, ráismertem. Ő mentette meg az életemet 1957-ben egy másik börtönben, amikor olyan beteg voltam, hogy már-már búcsúztattak. Akkor bedobott volt néhány tablettát a cellámba… Mikor most utóbb megkérdezte, miért vagyok ott, azt válaszoltam, azért, hogy a 25 évvel korábbi jóságát meg tudjam köszönni. Olyan jelentést írt rólam, hogy egy hét múlva már Somlyón voltam – éppen augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján. Akkor lettem végleg szabad – 1982-t írtunk.”

egyetemi tanárral együtt kapta az elismerést – a felvétel a kitüntetés
átvételekor készült a Parlamentben, Lezsák Sándor alelnök és
Horváth János országgyűlési korelnök társaságában
(Fotó: MTI archívum)
Szolgabarát – találkozások Ferencz Ervin erdély ferences szerzetessel (Dunatáj Alapítvány, 2009, 55′)
Ha nem indul a videó vagy nem találja ezen a helyen, megtekintheti a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség honlapján.

Böjte Csaba testvér írja
Utolsó találkozásunkkor mondta Ervin atya, hogy egész nyáron edzett, napi egy órát sétált kint a szabadban, hogy legyen ereje elmenni egy budapesti konferenciára, hogy ott kivégzett társai szabadságszeretéről, emberségéről tanúságot tegyen. Sajnos, az indulása előtti napokban egy szerencsétlen lépés számításait keresztbe húzta, elesett és megütötte a gerincét, s így ágynak esett. Számomra végtelenül megható volt, ahogy erről az utolsó tervéről beszélt, s főleg az, ahogyan tudomásul vette Isten szent akaratát. – Tudod – mondta a maga sajátos derűjével -, engem már a fizikai világ nem foglalkoztat, láttam én már háborút, békét, kommunizmust, demokráciát, mindent láttam, engem már nem a fizika, hanem a metafizika érdekel.

(Fotó: www.hereditatum.ro)
Élő Székelyföld Munkacsoport