Első díjat nyert Szabó Attila filmje

A székelyudvarhelyi Szabó Attila filmrendező “Egy Isten, két nemzet” című alkotását huszonegy előválogatott munka közül ítélte a legjobbnak a XVI. Lakiteleki Filmszemle zsűrije.
A film készítője nyerte Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere NKA-s keretéből felajánlott 1 millió forintos fődíjat.
A Lakiteleki Népfőiskola, a Szent István Egyetem és a Dunaversitas Egyesület XVI. alkalommal hirdette meg a Lakiteleki Filmszemlét, idén: az 1956-os Magyar Forradalom és Szabadságharc emlékezetére és Morell Mihály tiszteletére.
Mindamellett, hogy 1956 történelmi emlékezete képezte a szemle fősodrát, a huszonegy alkotás közül különös módon emelkedett ki Szabó Attila alkotása, hiszen az egy különleges sorsú család néhány tagjának felvállalt sorsát követi végig megkapóan lírai megközelítésben, de ugyanakkor érintve azt a rögvalóságot, amelyet a létezett szocializmus és a kisebbségi helyzet miatt oly sokan átéltünk abban a moziban, amelyet életnek nevezünk, s amelyről magunk sem beszélünk olykor, pedig azt sem tudjuk, hogy megszólítjuk-e néha Istent, s az elhangzott fohász hallatszik-e odafent, s milyen nyelven szólalunk meg intim magányunkban a Véle és a magunkkal folytatott beszélgetésekben.
Szabó Attila filmje ITT megtekinthető.
Különdíjjal jutalmazták László Gábor „Nemzetidegenek” c. filmjét. A korkép kategória nyertesének szóló különdíjat Daczó Dénes gyergyószentmiklósi rendező „Negyedszázad negyedéve” c. alkotás kapta. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet különdíját Zajti Gábor „Székfaragás az Érmelléken” c. alkotásának ítélték oda. Az Országgyűlés elnökének különdíját Rácz Géza „Számomra Siklód” c. alkotás érdemelte ki. A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. különdíját, Szabó Mihály „Hazatérők” c. alkotás kapta. A Lakiteleki Népfőiskola műhelydíját a budapesti Északi Támpont Közhasznú Egyesület kapta a szemlére beküldött alkotásaiért. A Petőfi Népe különdíjában, valamint a kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium különdíjában részesült Kinter Alexandra „Dönci” c. alkotás kapta. A Herendi Porcelán Manufaktúra Zrt. különdíját Veres Ádám rendezésében a „Reggeltől estig Beer Miklós püspökkel” c. alkotás kapta. A Földművelésügyi Minisztérium különdíját a kisbaboti Káldy László „A horgásztanya gondnoka” c. filmje nyerte. A Honvédelmi Minisztérium és a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium is különdíjjal jutalmazta a zentai Körmöci Norber „Puska official” c. alkotását. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat különdíját Bali János szekszárdi rendező vehette át „A hűség” c. alkotásért. A Heti Válasz digitális előfizetését és a könyvcsomagot, valamint csongrádi Bársony István Mezőgazdasági Szakképző iskola és Kollégium által javasolt különdíját, a „Székely olimpiai bajnokok” c. alkotás kapta a csíkszeredai Becze Zoltán rendezésében. A Heti Válasz előfizetését a „Reggeltől estig Beer Miklós püspökkel” c. alkotás riportere, Martí Zoltán kapta. A Dél-alföldi ’56-os Vitézi Rend tiszakécskei szervezete, a tiszakécskei Barátság Nyugdíjas Klub és a tiszaalpári Nyugdíjas Baráti Kör által javasolt különdíjat a szekszárdi rendező, Bali János filmje a „Gyöngy a sárban” kapta. A Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola különdíját Bíró Bori nyerte el a„Józan Babák” c. alkotással. A nap filmje a Nemzetidegenek című alkotás lett, amely a Tiszakécskei Móricz Zsigmond Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola, a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium és a Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium által javasolt különdíjat kapta.

A címkép a www.erdelyinimrod.ro honlapról való.
Forrás: Székely Távirati Iroda
Élő Székelyföld Munkacsoport