ZAJLIK A FUEN ALÁÍRÁSGYŰJTŐ KAMPÁNYA

A
z akciót kezdeményező FUEN elnöke úgy vélte, Európának előbb saját kultúrájára, nyelvi sokszínűségére kellene figyelnie, azt a védelmébe vennie, és csak azután foglalkozni az újonnan bevándorló kisebbségek kérdésével. Tárnok Balázs, a Rákóczi Szövetség jogi szakértője arról beszélt, a kisebbségvédelmi aláírásgyűjtéshez hasonló polgári kezdeményezések terén az Európai Unió nem teljesít valami fényesen, az eddigi 68 polgári kezdeményezés közül mindössze négy esetben gyűlt össze a szükséges egymillió aláírás. Hangsúlyozta ugyanakkor, a Minority Safepack abban is különleges, hogy nem egy javaslattal, hanem egy egész javaslatcsomaggal áll elő, így az Európai Bizottság nem tudja csak úgy egyszerűen „lesöpörni az asztalról” a kezdeményezést, bár ez nem is igazán érdeke.Mint arról nemrégiben beszámoltunk, az Európai Unióban egyelőre nincs átfogó kisebbségvédelmi szabályozás, pedig nagyjából 50 millióan tartoznak valamely őshonos nemzeti kisebbséghez. Egész Európát tekintve – a 47 államban – összesen 340 történelmi kisebbség él, létszámuk meghaladja a 100 milliót, vagyis minden hetedik európai polgár valamely történelmi kisebbség vagy etnikum tagja. A Minority SafePack európai polgári kezdeményezést a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) indította el az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójával (FUEN) közösen, célja pedig egy uniós szintű kisebbségvédelmi szabályozás kieszközlése az Európai Uniótól.
A FUEN elnöke arról is szólt, felháborító, hogy az uniós intézmények a jelenleg is bevándorló kisebbségek számára biztosítanak előjogokat például az anyanyelvi oktatás terén, miközben az őshonos nemzeti kisebbségi nyelvoktatás elsikkad. Úgy vélte, Európának előbb saját kultúrájára, nyelvi sokszínűségére kellene figyelnie, azt a védelmébe vennie, és csak azután foglalkozni az újonnan bevándorló kisebbségek kérdésével. Mint megjegyezte, már az Európa Tanácsban is felvetődött a kisebbségi keretegyezmény kiterjesztésének a szándéka az új kisebbségekre, ezt ugyanakkor teljes mértékben elutasítják. A bevándorlás kérdése az egyes országok asszimilációs problémája, de nem szabad összekeverni, egy kalap alá venni Európa hagyományos kisebbségeit az újonnan érkezettekkel.
Tárnok Balázs, a Rákóczi Szövetség jogi szakértője elmondta, szerdán, február 23-én részt vettek egy uniós közmeghallgatáson, amelynek témája az EU-s polgári kezdeményezések reformja volt, amilyen a Minority Safepack is. Hozzátette, jelenleg egy 2011-es szabályozás alapján lehet hasonló aláírásgyűjtő kezdeményezéseket indítani, a rendszer azonban nem működik jól, ezért maga az Európai Bizottság is reformokat javasolt 2017 szeptemberében. A meghallgatáson a különböző szervezetek többek között az aláírásgyűjtés nehézségeire hívták fel a figyelmet, például arra, hogy egy íven összesen csak három aláírás szerepelhet. A szervezetek egyetértettek abban is, hogy nagyobb politikai erőt kell biztosítani a polgári kezdeményezéseknek, hiszen az eddig benyújtott 68 polgári kezdeményezés közül mindössze négy esetben gyűlt össze a szükséges egymillió aláírás, ráadásul ezek közül is csak egy témakör jutott el ténylegesen az uniós jogalkotó elé. A polgári kezdeményezés ugyanis csak a jogalkotási eljárás megindítására kéri fel az Európai Bizottságot, amelyet az nem is köteles figyelembe venni, kötelezettsége csupán abban áll, hogy sikeres aláírásgyűjtés esetén napirendjére kell tűznie a kérdést, és megfelelő indokolás mellett döntést kell hoznia, hogy elindítja-e a jogalkotási eljárást vagy sem.
Tárnok Balázs kiemelte, a Minority Safepack-ben megfogalmazott kilenc témakörből különösen fontos lenne a kisebbségi nyelvhasználat kérdésének rendezése a kulturális és az oktatási nyelvhasználat terén. Hasonlóan lényeges elem a regionális alapok felhasználásának kiterjesztése az uniós nemzeti kisebbségekre is. Megjegyezte, az Európai Unióban a nemzeti kisebbségek védelme jogi szempontból nehézségekbe ütközik, hiszen a tagállamok saját hatáskörben kívánják tartani a kérdést. Az uniós jogban ugyanakkor vannak elvi szintű megállapítások és érintőleges rendelkezések a nemzeti kisebbségek védelmére.
Arról is beszélt, az aláírásokat online és offline (papír alapon) is gyűjtik jelenleg. Ahhoz, hogy a kezdeményezés érvényes legyen, április 3-áig legalább 7 tagállamban teljesíteni kell a tagállamra vonatkozó minimum kvótát, és legalább egymillió érvényes aláírást kell összegyűjteni az EU 28 tagállamából.
Címkép: Vincze Lóránd, a FUEN elnöke – Telielettel.hu