Lesz-e Nemzeti Hargita Emlékhely?

Levelet kaptunk Budakesziről, amelyben egy lelkes Székelyföld-kedvelő írja meg észrevételeit a Madarasi-Hargitán található emlékhellyel kapcsolatban, amely ott 1990 után jött létre.
Harminc évvel ezelőtt épp a csíkmadarasiak vitték fel a csúcsra plébánosuk vezetésével az első keresztet, amely a totalitárius rendszer éveiben komoly kockázattal járt, hiszen üldözték a spontán közösségi megnyilvánulásokat és a “törvénytelen” emlékállítást.
Azóta minden év szeptemberének harmadik vasárnapján, a Szent Kereszt Felmagasztalása ünnepéhez illeszkedve – amely a naptár szerint szeptember 14-én van -, immár zarándokok százai érkeznek ide szabadtéri szentmisére. Nemcsak Madarasról és a közeli településekről jönnek, hanem Magyarországról és távolabbi országokból egyaránt.
Felvetődött mostanában – hiszen védettnek minősülő területről van szó -, hogy sokkal célszerűbb lenne, ha a Madarasi-Hargita-csúcson (vagy annak közelében) az ott létrejött kopjafa-erdőt elköltöztetnék, esetleg létrejönne egy olyan szabályozás, amely meghagyná a ma álló emlékjeleket, de nem tenné lehetővé újak felállítását. Több alkalommal is tanácskoztak már erről az érintettek, a szomszédos önkormányzatok, a vállalkozók és a civilek képviselői, ám megoldás nem született.
Nyilvánvaló, hogy olyan konszenzusos rendezésre van itt szükség, amely hoszzú távon megfelelő lesz majd, s kielégít mindenféle elvárást, hiszen ott vannak egyszer a környezetvédelmi szempontok, aztán ott a szakrális jelleg, a szimbolika, illetve az esztétikai és a gazdasági érdek, hiszen a turizmus területén működő cégeknek minden egyes zarándok és turista potenciális bevételi forrást jelenthet. Úgy kell összehangolni az összetevőket, hogy az az embereknek is jó legyen, meg a környezetnek is, amelyet át kell majd adnunk az utánunk következő nemzedékeknek.
A sajtó ebben a témában is csak kibic, de hűséggel és tárgyilagossággal sokat segíthet a közösségünknek. Mi is tesszük a dolgunkat, felvállaljuk az információk közlését.
Itt olvashatják Asztalos Ágnes, a Hargita Népében megjelent Hova hoztál, indiántemetőbe? című riportját.
Csíkmadaras község honlapján www.csikmadaras.ro követhető a közvita. Véleményeket, javaslatokat a megadott elérhetőségekre lehet küldeni.
Virágh Szabolcs levelét minimális változtatásokkal, Csíkmadaras község honlapjáról vett fotókkal tesszük közzé.



Számunkra, ha kérhetjük, egy méltó Nemzeti Hargita Emlékhely létrehozása lenne egy jóérzéssel fogadható üzenet.
A címkép Csíkmadaras község honlapjáról való.