Evezz, evezz az élet tengerén…
A fényképészek mozgásterét mindig az adott környezet, az adott emberek, az adott hely szelleme, saját életfelfogásuk, filozófiájuk, ars poeticájuk és mindezek együttes viszonyulása határozzák meg. Így aztán nyilvánvaló, hogy ahány fényképész, ahány találkozás, ahány időpont, annyi féle kép születik.
A 2002 óta útjára indított Orbán Balázs nevével fémjelzett fotótáborok célja a szervezők bevallása szerint, „az ezredforduló eleji Udvarhelyszék hagyományos életformájának, tájainak minőségi dokumentálása, ugyanakkor bemutatása is a fotográfia eszközeinek segítségével.” A dokumentációs fotótáborra 2016. október 21–28. között került sor.
Egy hét nem sok idő egy fotós – főleg a messziről jött és ráadásul városi – fotós számára.
A 34. tábor fényképészei viszont többnyire visszajáró résztvevők: Balázs Ödön (Székelyudvarhely), Bartók Izabella (Sepsiszentgyörgy), Erős Zoltán (Gyergyószárhegy), Fekete Réka (Székelyudvarhely), Kelemen Lajos (Sepsiszentgyörgy), Kerekes István (Kazincbarcika – Magyarország), Kibédi Sándor (Székelyudvarhely), Tordai Ede (Marosvásárhely), Vinczefi László (Sepsiszentgyörgy), de akadnak köztük új személyek is mint: Borbély Zoltán (Kibéd), Erős Erika (Kolozsvár).
Kibéd olyan község ahol otthon van a művészet, ahol hajlékra talál az irodalom, ahol mindennaposak az emberi találkozások, ahol élhető ölelésbe fogódzik a múlt és a jelen, ahol őrződik és őrződtetik gazdag helynevekben, elevenen él és éltetődik az anyanyelv. Olyan község, ahol helye van a hagyománynak emberi munkában, a megélhetés forrásában (szövés-fonás, kovácsolás, földművelés, állattenyésztés) (Vinczefi László, Tordai Ede) és magatartásban, bölcsességben és alkalmazkodó képességben. Olyan emberi közösség, ahol együvé tartozik az egészséges életmód történetiségében és élhető, éltetett mindennapiságában. Egy olyan községről van szó, amely majd mindenki számára ismert. Ismert piros hagymájáról, gyapjú szőtteséről, de pont olyan mértékben nagy szülöttjéről: az európai orvostudomány hazai úttörőjéről, Kibédi Mátyus Istvánról.
Az esemény plakátja „kibédi hétköznapok” megjelenítéséről beszél. Én kérem önöket fogják fel ünnepnapként minden egyes kép látványát. A helyben maradás, a kitartás, az élő emlékezet, a jövőbe vetett hit ünnepeként. Ha így tesznek, akkor majd azonosulni fognak ezen képek alanyainak gondolat- és hitvilágával.
És itt van Kibéd, a globalizálódó Kibéd, ahol öntudatlanul is egybemosódik a kaliforniai aranyláztól szenvedő valamikori székely atyafinak a Halál Völgye mezében vágtázó virtuális leszármazottja révén az egykoron, s talán ma is jobbléttel kecsegtető Nyugat, a néha csak a kilátástalanságot kínáló, a dacos „csakazértis” Székelyfölddel. (Kibédi Sándor). S amíg a kerekes kút mintha elvesztette volna hagyományos rendeltetését, a háztetőre szerelt napkollektor már tudatos, korszerű, felzárkóztató döntés rendeltetésszerű eredménye.
És én is ezt kívánom mindannyiunk számára! Azok számára, akik ezen értékes fotókat készítették – s kiknek ez úton is gratulálok –, azok számára – a falu számára –, akik alanyai voltak a fölvételeknek, az önök számára, akik megtisztelték ezen kiállítást!