BALKÁN – Földrajzi félsziget vagy kulturális térség? NYUGAT vagy KELET? És a Székelyföld?

Ki nem szereti a földrajzot? Unott óráimban agyfitnesszként az iskolai földrajz-atlaszt lapozom. Megint. Újra és újra. Egyik kedvenc olvasmányom. Hosszasan elidőzve nyugisan böngészgetem. Soha nem tudok betelni vele. Itt van mindjárt Dél-Európa! Íme a Földközi-tenger latin nyelvcsaládhoz tartozó népei, katolikus országai, a 36 és 47 fokos északi szélességi körök közötti nagy félszigeteivel, azokon mind területük, mind népességük szerint Európán belül elég nagy országokkal (és egyben elég nagy hatalmakkal is – értsd: NATO-tagként amerikai katonai-védőszárny alatt, EU-tagállamként pedig európai-gazdasági védőszárny alatt – minél nagyobb egy ország, annál nehezebb csődbevinni és/vagy megtámadni), hol sok a napsütés és hosszú, meleg a nyár, sok a déli gyümölcs és a hal.
Nyugatról kelet fele haladva lapozok, az A4-es nagyságú oldalakon a térképész 1:5.000.000-es felbontást használ, azaz a térképen egy centi a valóságban 50 kilómétert jelent.
Vagy ott a másik megoldás, Franciaország is, Magyarország is ezt csinálja: adjunk állampolgárságot határon túliaink számára, ezzel vonzzuk be őket az anyaországba.
A román koránynak sokkal inkább hálásnak kellene lennie, hogy az 1989-es rendszerváltás óta a magyar kormány annyi pénzt szán a határon túli – erdélyi magyarokra, ami Romániának is jó, mintsem újabb magyar honfoglalásként, revizionista törekvésként fogni fel! Hisz az erdélyi magyarok száma Trianon óta évről évre csak fogy, jelenleg pedig már csak demográfiai szempontok miatt is abszurdum lenne Erdély Magyarországhoz való visszacsatolása, amikor többségében románok lakják, magyarok csak a Székelyföldön, és Partium Szatmárnémeti – Zilah – Nagyvárad háromszögének vidékén vannak t&o