A földalattiról és Pestről – London kapcsán

Amit még tudnunk kell róla: annak ellenére, hogy angol nevének jelentése „londoni földalatti”, a hálózat 55%-a a földfelszín felett halad – és a helyiek the Tube (“cső”) néven emlegetik, ugyanis az alagutak henger formájúak. De ki az ördögöt érdekel a londoniak földalattija, mikor van nekünk sajátunk is?!
Ráadásul azt is mondhatjuk róla, hogy a mienk a világon a második, de… Ennél elegánsabban is tudunk fogalmazni: a budapesti földalatti volt a vén kontinens (jelesül Európa) első ilyen járműve.
Akármilyen kétes értékű is volt politikailag az 1867-es kiegyezés, az bizonyos, hogy ezen magyar-osztrák megbékélési nyilatkozattal Pest-Buda (a majdani Budapest) példátlan fejlődésnek indult.



Az építkezés során, a 6 méter széles 3225,56 méter hosszú alagutat két irányból kezdték el ásni. Az alagút belmagassága 2,65 méter lett. Az állomásokat burkoló barna és fehér csempéket a Zsolnay gyár készítette, a lejárók fölé díszes csarnokokat emeltek.
A fennmaradt látványtervek szerint a városligeti fürdőtől a Vigadóig egyajtós, de háromosztatú szerelvények közlekedtek volna; a középső utastér bal oldalán külön fülkét szántak a dohányos uraknak, jobb oldalán pedig a hölgyeknek. Az ajtók önműködően, a vezető által irányítva nyíltak-zártak volna, és automatákból árusították volna a jegyeket.
1896. április 11-én a műszaki átvétel nem sikerült, de nem egész egy hónap után, május 2-án, szombaton délután mégis elindult Európa – rekordidő alatt épült – első motorkocsis üzemű földalatti vasútja (a londoni eredetileg gőzhajtású volt).
A vonal megnyitásakor a műszaki színvonalat tekintve az egész vasút, benne a járműpark messze megelőzte korát.

volt – erre emlékeztet a Városligetben található
kis betonhíd
A vonalat az akkori közlekedési szabályok szerinti „balra tarts” elrendezéssel építették ki, ez még az én ifjúkoromban is így volt: 1973-ban, az akkori felújítást követően alakult ki a föld alatt is a “jobbra tarts”.
A londoni földalatti szülinapján – bátran ünnepeljük a mi földalattinkat!

A budapesti földalattival az 1900. július 19-én megnyitott a párizsi egyes vonal mutatja a legtöbb hasonlóságot. A budapestivel megegyező technológiával épített, közvetlenül a földfelszín alatt futó vonalat egy nagy esemény, a világkiállítás és az ahhoz kapcsolódó olimpiai játékok alkalmából tervezték. A párizsi vonal a város két nagy közparkját, a Bois de Boulogne-t és a Bois de Vincennes-t kötötte össze a központtal. A vonal valójában egy még 1898-ban hat elemből eltervezett hálózat első eleme volt, amely idővel fokozatosan ki is épült. (orokosegfigyelo.blog.hu)
A fotók a szerző gyűjteményéből valók.
A címképen a Vörösmarty utcai megálló korabeli metszetrajza látható.
Mészáros Sándor Sunyó
író, újságíró, szerkesztő,
a budapesti Új Színház
sajtófőnöke